Archiv rubriky: Názory

15 případů Sherlocka Holmese Audiokniha

15 případů Sherlocka Holmese – minirecenze audioknihy od @audioteka_cz

V návaznosti na minulý příspěvek o aplikaci Audioteka a po předchozí domluvě, jsem byl vybrán jako audiorecenzent audioknihy. Tato pocta mne velice těší, nicméně neznamená to, že nebudu objektivní. Jako recenzovanou audioknihu jsem si vybral 15 příběhů Sherlocka Holmese, jelikož tomuto detektivovi fandím od raného dětství (pan Hercule Poirot jistě promine :).

„Zakoupení“ a stažení knihy proběhlo v naprostém pořádku a já už se mohl ponořit do poslouchání. Jedná se o soubor patnácti příběhů ze Sherlockova pozdního období, nečekejte tedy žádné vylomeniny jako předvádí Robert Downey Jr. a Jude Law ve filmu Sherlock Holmes. Detektiv, o kterém jsou tyto příběhy, prožívá podzim života a většinou je na cestách se svým přítelem doktorem Watsonem. V českém jazyce jsou postavy audioknihy namluveny následujícími osobnostmi: Sherlock Holmes (Svatopluk Beneš), Dr. Watson (Miloš Kopecký (1), Jiří Císler (2 – 9), Jaromír Spal (10 – 14), Jiří Adamíra (15)). V dalších rolích Vladimír Ráž, Josef Somr, Jiří Sovák, Irena Kačírková, František Filipovský, Vlastimil Brodský a další. Tuto knihu bych rád doporučil už jen z toho důvodu, že je zde možné setkat se s takovými velikány. Poslouchání jejich hlasů pohladí po duši nejednoho znalce pohádek ale nejen jich.

K samotnému obsahu knihy – jak jsem již uvedl, velká část příběhů se odehrává na cestách, nebo na návštěvách které spolu pánové Holmes a Watson podnikají a jakmile se zde vyskytne byť jen miniaturní zárodek „záhady“ Holmes zbystří a během chvíle je vše vyřešeno. Nechybí lahůdky ve stylu nalíčení pasti, která přivede pachatele přímo do náručí neméně pověstných inspektorů ze Scotland Yardu a podobně.

Audiokniha se poslouchá velice snadno a lehce, jen tu a tam se objeví užití cizího slova, které ale je záhy vysvětleno a to obvykle na žádost Watsona. Jediná věc, která mi občas při poslechu byla nepříjemná, byl zvolený hudební přechod mezi „kapitolami“ jednotlivých příběhů. Působil alespoň na mě rušivě, ale není to nic co by se nedalo přežít. Pokud jde o namluvení textů tak se jen zřídka stane, že je možné zaznamenat určitou strojenost. To se ale mi při poslechu jiných audioknih o Holmesovi (namátkou třeba Sherlock Holmes – Žlutá tvář, Makléřův úředník) nestalo.

Závěrem bych rád uvedl, že v poslechu audioknih o Holmesovi a nejen o něm (v poslední době jsem si v Audiotéce pořídil například nahrávky knih Obraz Doriana Graye a nebo Stopařův průvodce po Galaxii) budu určitě pokračovat. A pokud jde o právě recenzovanou audioknihu, tak tu mohu všem milovníkům bystrosti, logiky a dalších přírodních i nepřírodních věd a Sherlocka Holmese jen a jen doporučit.

15 případů Sherlocka Holmese Audiokniha

Zkuste poslouchat audioknihy se skvělou aplikací #Audioteka pro #WP7

Musím se hned zpočátku přiznat, že k audioknihám jsem neměl absolutně žádnou důvěru. Ostatně stejně tak to ale u mne probíhalo i s e-knihami a jakmile jsem vyzkoušel tyto, tak na ně nedám dopustit. Stejně tak to dopadlo i nyní s audioknihami. K tomu abych vůbec audioknihy vyzkoušel, mě přesvědčil twitter účet @audioteka_cz, který zároveň doporučuji ke sledování. O tento účet se svědomitě stará člověk, který ví jak na to ;) Dozvíte se o nových audioknihách, které jsou k zakoupení a dále i o slevových akcích, případně přímo o akcích, kdy je možné získat tu kterou audioknihu zadarmo. Toho jsem právě využil a mám k dispozici a-knihu Brusinky, Saturnin a dva příběhy o Sherlocku Holmesovi.

Hlavní výhodu audioknih spatřuji v tom, že oči při jejím čtení odpočívají. Pokud vaše práce stejně jako má spočívá v tom, že osm a více hodin denně koukáte do monitoru, tak pak se očím nechce knihu číst ani z e-inkoustové čtečky knih. Uši ale zůstávají stále čilé :) Po příchodu domů tedy můžete zapnout Audiotéku v mobilu, zavřít oči a číst ušima. A je to vážně prima zážitek.

Nyní už k samotné aplikaci. Jako asi u každé aplikace, verze pro Windows Phone nebyla vydána hned, předběhly ji verze pro ostatní dvě platformy (iOS a Android) ale toto čekání už je za námi, nyní ji již můžete stahovat z Marketplace (zdarma). Po stažení můžete procházet nabídku audioknih přímo v aplikaci a po přihlášení ke svému účtu můžete do mobilu stáhnout zakoupené audioknihy ze své „Poličky“. Pokud žádnou knihu zakoupenu nemáte, pak můžete využít buď kapitoly zdarma, což je ukázka z konkrétní audioknihy o kterou máte zájem a nebo si knihu přímo můžete zakoupit. A následně samozřejmě stáhnout. Ještě dodám, že při přehrávání nemusí být aplikace spuštěná. Stačí tedy otevřít Audioteku, spustit přehrávání audioknihy a pak je možné dále s telefonem provádět různé jiné činnosti, kniha se bude přehrávat na pozadí. Více již ve fotogalerii:

Po dlouhé době malá změna na blogu – reklama

Zdravím všechny čtenáře mého blogu. Po dlouhém rozmýšlení jsem se rozhodl nasadit na mém blogu reklamy. Není to ale tak, že bych na Vás chtěl jakkoli vydělávat, je to pouze z toho důvodu, že bych rád aby se mi o něco málo snížila ekonomická zátěž spojená právě s provozováním mého blogu. Je na Vás, zda začnete používat doplňky typu AdBlock a nebo zda se rozhodnete mi pomoci a sem tam na nějakou tu reklamu kliknout. Snažil jsem se je umístit tak, aby byly co nejméně rušivé. Díky za pochopení.

Integrace sítě Twitter ve #WP7 #Mango

Předně bych chtěl říct, že jsem za integraci Twitteru přímo v systému opravdu rád, a pokud něco z následujícího textu vyzní mírně negativisticky, tak to prosím berte jen jako povzdech či jako návrh co bych si přál aby se změnilo třeba hned v „tangu“ alias Windows Phone 7.5 Refresh aktualizaci. Tak jdeme na to:

Integrace Twitteru do systému je provedena přes Microsoftí službu Live (dokonce se už jedou stalo, že byl problém s komunikací mezi Live a Twitterovskými servery čímž pádem se timeline v telefonu vůbec neaktualizovala a nedalo se s tím nic dělat). V mobilu jej naleznete pod Live dlaždicí Lidé (People). Zde po přejetí na záložku Novinky můžete vidět stream nejnovějších příspěvků (v nejnovější dostupné aktualizaci i s případnými náhledy obrázků/fotek na podporované obrázkové servery, např. Twitpic, Instagram…), popřípadě si nějaký rozbalit a po rozbalení na něj odpovědět a nebo jej retweetnout, neboli“převzít“. Zde však nastává prostor pro mírnou kritiku:

  • chybí výpis předchozí konverzace (pokud se okonverzaci jedná) – zobrazují se pouze odpovědi na rozkliknutý tweet
  • chybí možnost přidat tweet do oblíbených
  • při odpovídání chybí možnost vybrat koho chci do tweetu zahrnout, pokud se už konverzace týká většího počtu lidí než jednoho

Tyto základní funkce podporuje, troufnu si říct, 99 % twitter klientů pro mobilní platformy a je veliká škoda že je Microsoft do své integrace nezahrnul.

Dále mi velice chybí možnost číst a psát DM – Direct Messages. Pokud v mobilu nemáte alternativního klienta pro Twitter, tak se o příchozí DM ani nemusíte dozvědět! Pro tuto funkcionalitu bych se vůbec nebál zahrnout Direct Messages přímo do Zpráv v systému – vedle SMS, Messengeru a Facebooku. To by byla lahoda :)

V neposlední řadě bych se chtěl zmínit o sdílení obrázků – sdílení prostřednictvím současného systému SkyDrive je katastrofické. Uvítal bych možnost volby sdílecích serverů a nebo podporu pro nativní nahrávání obrázků přímo na Twitter. Nehledě na to, že při sdílení skrzeva SkyDrive se vygeneruje naprosto šílený odkaz na daný obrázek. (Zde bylo přislíbeno, že v budoucnu bude mít SkyDrive vlastní zkracovat… uvidíme)

Jsem opravdu velmi rád, že Twitter do WP7 integrovaný je, avšak bohužel to stále není na takové úrovni, aby člověk s klidným srdcem mohl říct, že nepotřebuje doinstalovat pořádného Twitter klienta :)