15 případů Sherlocka Holmese Audiokniha

15 případů Sherlocka Holmese – minirecenze audioknihy od @audioteka_cz

V návaznosti na minulý příspěvek o aplikaci Audioteka a po předchozí domluvě, jsem byl vybrán jako audiorecenzent audioknihy. Tato pocta mne velice těší, nicméně neznamená to, že nebudu objektivní. Jako recenzovanou audioknihu jsem si vybral 15 příběhů Sherlocka Holmese, jelikož tomuto detektivovi fandím od raného dětství (pan Hercule Poirot jistě promine :).

„Zakoupení“ a stažení knihy proběhlo v naprostém pořádku a já už se mohl ponořit do poslouchání. Jedná se o soubor patnácti příběhů ze Sherlockova pozdního období, nečekejte tedy žádné vylomeniny jako předvádí Robert Downey Jr. a Jude Law ve filmu Sherlock Holmes. Detektiv, o kterém jsou tyto příběhy, prožívá podzim života a většinou je na cestách se svým přítelem doktorem Watsonem. V českém jazyce jsou postavy audioknihy namluveny následujícími osobnostmi: Sherlock Holmes (Svatopluk Beneš), Dr. Watson (Miloš Kopecký (1), Jiří Císler (2 – 9), Jaromír Spal (10 – 14), Jiří Adamíra (15)). V dalších rolích Vladimír Ráž, Josef Somr, Jiří Sovák, Irena Kačírková, František Filipovský, Vlastimil Brodský a další. Tuto knihu bych rád doporučil už jen z toho důvodu, že je zde možné setkat se s takovými velikány. Poslouchání jejich hlasů pohladí po duši nejednoho znalce pohádek ale nejen jich.

K samotnému obsahu knihy – jak jsem již uvedl, velká část příběhů se odehrává na cestách, nebo na návštěvách které spolu pánové Holmes a Watson podnikají a jakmile se zde vyskytne byť jen miniaturní zárodek „záhady“ Holmes zbystří a během chvíle je vše vyřešeno. Nechybí lahůdky ve stylu nalíčení pasti, která přivede pachatele přímo do náručí neméně pověstných inspektorů ze Scotland Yardu a podobně.

Audiokniha se poslouchá velice snadno a lehce, jen tu a tam se objeví užití cizího slova, které ale je záhy vysvětleno a to obvykle na žádost Watsona. Jediná věc, která mi občas při poslechu byla nepříjemná, byl zvolený hudební přechod mezi „kapitolami“ jednotlivých příběhů. Působil alespoň na mě rušivě, ale není to nic co by se nedalo přežít. Pokud jde o namluvení textů tak se jen zřídka stane, že je možné zaznamenat určitou strojenost. To se ale mi při poslechu jiných audioknih o Holmesovi (namátkou třeba Sherlock Holmes – Žlutá tvář, Makléřův úředník) nestalo.

Závěrem bych rád uvedl, že v poslechu audioknih o Holmesovi a nejen o něm (v poslední době jsem si v Audiotéce pořídil například nahrávky knih Obraz Doriana Graye a nebo Stopařův průvodce po Galaxii) budu určitě pokračovat. A pokud jde o právě recenzovanou audioknihu, tak tu mohu všem milovníkům bystrosti, logiky a dalších přírodních i nepřírodních věd a Sherlocka Holmese jen a jen doporučit.

15 případů Sherlocka Holmese Audiokniha