Archiv štítku: windows phone

Co používám na #WP7 aneb můj #applist pro #windowsphone

Tímto příspěvkem bych chtěl volně navázat na post ze srpna, ve kterém popisuji své zkušenosti s měsíčním používáním Windows Phone a který je doplněn o takzvaný applist, tedy seznam aplikací, které používám. Dnes tedy začnu obráceně a sepíši nejprve co a jakým způsobem / proč používám.

  • CHMI Meteoradar – obdoba CHMI pro Android, aplikace pro zobrazení informací z meteoradaru nad územím ČR
  • Facebook – aplikace od FB. Přestože je FB v WP7 pěkně integrován, na někteté činnosti používám tuto dodatečnou apalikaci
  • Flickr – používám pro prohlížení obrázků
  • foursquare – klasická originál checkovací aplikace pro foursquare
  • Geocaching – originální zakoupená aplikace od Groundspeek pro hledání geokeší
  • gMaps Pro – neoficiální cesta jak na WP7 zpřístupnit Google mapy, funguje zde Latitude s půlhodinováním zaznamenáváním polohy
  • IM+ pro – Instant Messenger používám pro naléhavé případy, protokol využívám pouze jabber z mnoha nabízených
  • Insider – aplikace od MS, používám pro stahování obrázků z daily Bing, dají se pak použít jako „screensaver“ :) + jsou zde každý týden nové ringtones
  • Miso for Windows Phone – aplikace pro checkování zhlédnutých filmů a nebo seriálů
  • Office – integrovaná app od MS, využívám poslední dobou hodně často zejména ukládání dokumentů na SkyDrive
  • PC Monitor – aplikace která umožní sledovat vaše počítače, pomocí push message je možné zjistit zda se PC vypnul/zapnul/přešel do offline nebo online atp, je potřeba nainstalovat na každý PC zvlášť desktopovou aplikaci a zaregistrovat se na http://mobilepcmonitor.com/
  • Phonealytics – používám pro sledování Google Analytics kódů z mých webů
  • Picasa metro – umožňuje multiuploadování fotek rovnou na webovou Picasa galerii
  • Pic-o Twit – aplikace pro nahrávání obrázků na twitpic + postnutí na twitter, ideální pro failhuntery :))
  • Pictures Lab – apliakce pro úpravu pořízených fotografií, umí crop a rotate
  • Pulse – agregátor rss feedů
  • RemoteDesktop – aplikace pro vzdálené ovládání PC
  • rowi – používám pro push informace o mentions, ale jen zřídka k něčemu jinému, plně postačuje integrace twitteru v systému
  • SleepMaster – obdoba Sleep as an Droid pro Android, chytré buzení podle fáze spánku, využívá gyro
  • TuneIn Radio – používám pro poslech internetových rádií, nejčastěji 1.FM :)
  • Twitter – originální aplikace od Twitteru, používám pro dohledávání konverzací (to integrovaný twitter bohužel neumí)
  • WhatsApp – zvláštní instant messaging, nahrazuje SMS i MMS, lze používat pouze s lidmi co mají WhatsApp též
  • WMM jízdní řády – obdoba Pubtran pro Android, vyhledávání odjezdů MHD (na PubTran zatím bohužel nemá…)
  • WordPress – pro editování příspěvků na mých webech
  • WPCentral – velmi podstatná aplikace, díky níž mám neustále přehled o novinkách ve WP7 sféře xD
  • YouTube – aplikace bez níž si na WP7 nepřehrejete žádné Youtube video

Co se týká samotného přístroje HTC 7 Trophy, pak musím říct, že jsem mírně zklamaný, protože se mi zdá, že se v poslední době hodně zhoršila schopnost pořizování fotografií a pod displej se mi jakýmsi záhadným způsobem dostal prach. vypadá to, jako by tryskal zpod místa kde si hoví tlačítko Windows… Jinak samotný display je zřejmě z hodně měkkého plastu, protože ho mám čím dál více poškrábaný. Takové škrábance jsem na HTC Wildfire vůbec nezaznamenal, a přitom jsem nijak výrazně nezměnil vkládání či vyndavání mobilu do/z kapes. Pomalu je na čase začít uvažovat o novém teleteflonu :)

Google #Latitude pro #WP7 funguje!

Přesně tak. Není to sice oficiální nativní aplikace od Googlu, ale s pomocí nové verze placené aplikace „gMaps pro“ (odkaz na Windows Marketplace) už můžete používat Google Latitude ve svém Windows Phone i vy. Stačí se v aplikaci jen přihlásit. Bohužel aplikace (zatím!?) neběží na pozadí a tak se vaše latitude poloha aktualizuje jenom při spuštěné aplikaci. Ale i přesto je to od minula docela slušný pokrok, co myslíte? :)

Měsíc+ s #WP7 telefonem HTC 7 Trophy

Na následujících řádcích bych chtěl ve stručnosti shrnout mé měsíční zkušenosti s telefonem běžícím na operačním systému Windows Phone 7 a aplikacemi které na něm používám.

Tento systém, a na tom se jistě všichni shodneme, ještě opravdu není vhodný pro normální uživatele. Tím však já naštěstí nejsem a tudíž mohu směle říci, že pro člověka, který rád zkouší nové věci je mobil s WP7 jak dělaný. Nyní již k praktické části:

Telefon HTC Trophy používá totožnou baterii jako můj předchozí mobil HTC Wildfire, nicméně zachází s ní úplně jinak. Výdrž té stejné baterie je v novém telefonu neporovnatelně větší. Tipuji, že hlavní zásluhu na tom má speciální microsoftí uspávací režim, který nějakým způsobem „vypne“ běžící aplikace, odpojí telefon od WiFi a následně jej uspí. Měl jsem zpočátku strach, že časté připojování a odpojování od WiFi bude mít po zapnutí vliv na rychlost načítání stránek v prohlížeči a podobně, jako u předešlého telefonu, ale není to tak. Rychlost opětovného připojení k WiFi po zapnutí je opravdu bleskurychlá. Telefon v uspaném režimu přijímá SMS, emaily a fungují různé push notifikace u 3rd party aplikací, ale vše se tahá pouze přes síť operátora. To, jak jsem se dočetl, některým uživatelům kteří nemají datový balíček vadí, ale já osobně tyhle lidi nechápu. Smartphone bez datového tarifu by mi byl k ničemu asi jako namáčecí pero bez kalamáře :) To byla výdrž baterie.

Dílenské zpracování je excelentní. Přední část, ve které je usazen velký display a dotykové klávesy, je kovová, zadní část pak je z plastu s povrchovou úpravou připomínající tenkou vrstvičku jemné pryže. Telefon se opravdu příjemně drží. Zadní odnímatelný kryt, pod kterým je baterie, lícuje naprosto parádně a i po několika desítkách vyjmutí a zacvaknutí není patrné jakékoli vrzání nebo jiná ošklivá vlastnost. To u Wildfire se zadní kryt rozvrzal po týdnu. Nic tedy nebrání používat v případě potřeby náhradní baterii.

Propojení s PC je řešeno programem Zune, kterým do/z telefonu synchronizujete média. Hlavní věc, která se mi na Zune líbí je možnost bezdrátové synchronizace. Pokud máte PC připojený k routeru s WiFi na který se připojujete i mobilem pak je možné nastavit, že po deseti minutách od připojení telefonu do nabíječky se sám spojí se Zune a sesynchronizuje např naposledy pořízené snímky. Vážně parádní vychytávka.

Programové vybavení a marketplace… Po prvním zapnutí telefonu obsahuje jenom základní aplikace typu kalendář, budík a balík Office (který je ale plně funkční a úžasný:). Další aplikace je potřeba stáhnout z Windows Marketplace. Ano, je s tím trochu crcání, ale jde to a můžete stahovat i placené aplikace. Jak na to se zde ale nedozvíte, na to je potřeba poškádlit strejdu Googleho. Programy které používám jsou následující:

  • Facebook – nativní aplikace na správu facebook účtu
  • foursquare – nativní aplikace pro geohru foursquare (pěkné využití live tile)
  • Geocaching – nativní aplikace od Groundspeeku na geocaching
  • gMaps Pro – neoficiální mapy Google, postrádá bohužel spoustu funkcí např. latitude, dopravu atd. atp.
  • Gowalla – oficiální aplikace pro geo hru Gowalla
  • IM+ Pro – instant messaging klient umožňující použití několika různých protokolů (časté problémy s notifikacemi)
  • Miso for Windows Phone – program pro hru gomiso, čekování shlédnutých filmů, seriálů atp.
  • Phonealytics – program pro sledování Google Analytics (IE u WP7 nepodporuje flash, na kterém GA bohužel běží)
  • PhotoFunia – aplikace na blbnutí s fotkama
  • Picasa Metro – aplikace na nahrávání fotek na picasa účet, prohlížení fotek na picase atd.
  • PicThx – aplikace na odesílání fotek na sociální síť PicPlz
  • rowi – nejgeniálnější twitter klient pro WP7, skvělé notifikace, parádně využité live tiles, propojení s instapaper nebo read it later
  • TwitPic – odesílání fotek na twitpic
  • Twitter – nativní aplikace pro správu Twitter účtu
  • WordPress – aplikace pro správu blogů atd. ve wordpressu
  • XDA-Developers – pokud je třeba někomu vysvětlovat na co tato aplikace slouží tak tuto aplikaci nepotřebuje :-D
  • YomoMedia – aplikace na čtení RSS feedů, umí propojení s Google Readerem

Ještě něco málo ke hrám. Hry se stahují jako ostatní aplikace z Marketplace, avšak v normálním výpisu je nenajdete, je potřeba si pro ně vlézt buď do Games nebo přes live tile Xbox Live. Všechny hry co jsem měl možnost vyzkoušet běžely nádherně, o nějakém sekání se může leda tak zdát (ano, porovnávám s předchozím mobilem HTC Wildfire a ano, vím, že je to ouplně jiná třída:). Grafika je u všech nádherná. Hry které hraji (a nebo spíše moje přítelkyně) a které mám momentálně v telefonu:

XBOX LIVE

  • Angry Birds – snad netřeba představovat: naštvaní ptáci masakrují zelený prasata, kdo nezná – neví co to je pořádná mobilní pařba
  • Assasin’s Creed -pěkná „3D“ předělávka populární hry pro mobily
  • Beards & Beaks – cvrnkáte trpajzliky k drahokamům a oni je pak přinesou do rodného pařezu; občas otravují nějací zmetci, kteří mají na drahokamy taky zálusk – sejmout
  • Bejeweled LIVE – klasická JEWELovka, 3 stejné symboly a bum :)
  • Doodle Jump – prapodivná příšerka s chobotem skáče výš a výš a výš a výš a výš a cestou se jí všichni možní parchanti snaží zarazit a sejmout…
  • Fable: Coin Golf – zajímavě vymyšlený „golf“, taková cvrnkačka, chce to znát zákon odrazu a dopadu atd :))
  • Flowerz – logická hra, pretty nice, nejednou mi zavařila mozek
  • Fruit Ninja – masakrování tropického ovoce, hra pro všechny patlaly :))
  • Full House Poker – pěkně udělanej poker s příběhem
  • Glyder – lítáte postavičkou a sbíráte co je potřeba, popřípadě prolétáváte checkpointy, pohyby se ovládají nakláněním telefonu
  • Max & The magic Mark – malej zrzavej klučina, kterej sbírá nejen náplně do tužky, pomocí který si v případě potřeby nakreslí vlastní cestičku
  • Parachute Panic – zachraňování parašutistů, hra od tvůrců Doodle Jump
  • Puzzle Quest 2 – hra ve stylu Diabla
  • Plants vs Zombies – opět snad netřeba představovat: kytkama masakrujete zombíky
  • Revolution – další logická hra, při který vám bude připadat, že máte o kolečko míň… rozhodně doporučuju :)
  • Rise Of Glory – lítáte, střílíte; ovládá se pohybem mobilu
  • Sonic 4 Episode I – kdo by neznal ježka Soníka!?
  • The Harvest – promakaná pařba, příběh jsem neměl čas zkoumat, ale líbí se mi že levelujete hrdinu, upgradujete schopnosti, výzbroj i výstroj; masakrujete nějaký UFOny :)
  • The Sims 3 – předělávka legendární hry pro mobil, bohužel ovládání mě zklamalo

Ostatní

  • Dropdown – je potřeba rychle sject kuličkou přes otvory k dolní části telefonu, jinak VYBOUCHNE!!!
  • Infinite Flight – naprosto parádní leteckej simulátor
  • Unite – logická hra, je třeba dostat kuličku tam kam patří; ovládá se pohyby telefonu

Většinu her mám zakoupenou jako plnou verzi (ty co ne jsou trial nebo free). Vážně to jde (a jak jednoduše, TOLIK PENĚZ jsem do toho nacpal tyvole!!! xD). Neukradl jsem je, nemám důvod.

Ještě se vrátím k Zune. Přes tento program a přesUSB kabel také probíhá updatování systému telefonu. Microsoft sice prý slibuje, že časem bude možnost updatovat OTA ale momentálně pokud vím není. Proč o tom mluvím? Inu Microsoft přeci vydal zkušební verzi Manga! A protože o záruku na telefon jsem přišel snad již druhý nebo třetí den po nákupu (rozebral jsem jej abych se přesvědčil, že má 16 GB microSDHC karta, kterou jsem vesele používal ve Wildfire, je s tímto telefonem nekompatibilní), řekl jsem si proč ne a flashnul betaMango. Pokud se mi zdál předtím telefon rychlý, tak nyní je naprosto bleskově rychlý:) Cold start hodně pod 30s, avizované spouštění her rychlejší, nová podoba XBOX LIVE, česká klávesnice a IE9 za to stálo. Jo, zálohu mám, a mám i původní ROMku, kdyby něco :) Pokud se nebojíte, určitě do toho jděte, návodů je spousta a dokonce i českých. Pokud máte jakýkoliv dotazy k aktualizaci, nebo připomínky nebo cokoli tak se prosím vyjádřete do komentářů.

A nakonec pár fotek, aby to nebylo takový suchý :)